Gece Uyumakta Güçlük Çekenler İçin Çözüm Önerisi

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte, gece olan uykularımız gündüze, gündüz olan aktivitelerimiz ise, gece yaşamımıza girer oldu. Bu yazım gece geç saatlere kadar kalıp, yatmak isteyip fakat uykusu gelmeyenlerin bu sorunu nasıl aşacağına dair olacaktır.

Bir bilgisayar programcısı olarak gece kod yazmayı eskiden daha çok seven birisiydim. Bunun nedeni gece ortamın sessiz ve dikkat dağıtan unsurların olmamasından kaynaklanıyordu. Uzun yıllar bu şekilde çalıştım. Fakat bir süre sonra farkettim ki gece geç yatmak hayat düzenini de altüst ediyor. Günlük performansı da etkilediği gibi, gece yapılan çalışmanında veriminide düşürüyor. Ayrıca en büyük etki çalışma süresinde yaşanıyor. Gece erken yatıp, erken kalkan bir kişi ile, gece geç yatıp, geç kalkan bir kişinin iş verimleri kıyaslandığında erken yatıp, erken kalkanın günlük çalışmadan daha fazla verim aldığı ve zamanı daha iyi kullandığını söyleyebilirim. Bu karşılaştırmalarım tamamen kendi yaşantımdan keşfettiklerim ve arkadaşlarımının yaşantısından gözlemlediğimdir.

Çoğu zaman bunun farkına varıyoruz fakat bir türlü erken yatamıyoruz. Saat 00:00 yatacağım diyorsunuz fakat biraz daha şuna bakayım buna bakim derken birkaç saat daha bilgisayar başında kalıyoruz veya uykumuz bir türlü gelmiyor bilgisayar ile zaman geçiriyoruz. Yada kendimden örnek verirsem, şu kodu da yazayım yatacağım diyorum o kodu yazıyorum bakıyorum uykum yok, şunu da yazayım yatarım derken bir bakıyorum saat olmuş hayli bir geç. Sosyal medyanında geç yatmamız da aslında büyük bir etkisi var. Bazen ekranın karşısında boş boş oturduğumuzda farkına varıyoruz fakat bilgisayarın başından bir türlü kalkamayabiliyoruz.

Şimdi size sağlıklı bir yaşam ve hayat düzeni için, gece uyumanız gerektiğini bildiğiniz halde bilgisayar başında olmanızdan dolayı uyuyamama sorununu aşmak için bir program önerisinde bulunacağım. Öncelikle bilgisayardan kaynaklanan uyku sorunundan bahsetmek istiyorum.

Bilgisayarın mavi ekranı uykumuzu doğrudan etkilemektedir. Bunun için bir çok araştırma yapılmış ve melatonin hormonunu etkilediği gözlemlenmiş. Detaylı araştırmaların sonuçlarını aşağıda verdiğim linkten okuyabilirsiniz.

http://www.justgetflux.com/research.html

Bilgisayarın ışığını gözünüzü yormayacak düzeyde ayarlayarak, gece olduğunda melatonin hormonunu normal düzeyde çalışmasına yardımcı olan bir program adı f.lux. Aşağıda ki adresten indirebilirsiniz.

http://www.justgetflux.com/

Uzun zamandır bu programı kullanıyorum. Gerçekten de gece olduğunda uykunuzun gelmesine yardımcı oluyor. Ayrıca gözümüzü de gece bilgisayar kullanımında yormuyoruz. Hayat düzeniniz ve sağlığınız açısından bu programı kullanmanızı tavsiye ederim. İlk başlarda alışmakta güçlük çekebilirsiniz, değişik gelebilir fakat kullanmayı sürdürdüğünüz de aslında gerçekten yaşantımızı kolaylaştırdığının farkına varacaksınız. Alıştığınız da, artık mavi ekranların ne kadar yorucu olduğunun farkına varacaksınız. Kurun, alışın, keyfini çıkarın =)

 

Yukarıda ki fotoğrafta f.lux kullanan bilgisayar ile f.lux kullanmayan bilgisayar monitörü arasında ki farkı görüyoruz.

“Gece Uyumakta Güçlük Çekenler İçin Çözüm Önerisi” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir